Před pár lety vzniklo haló kolem končící možnosti uzavřít staré penzijní připojištění (PP), aktuálně pod názvem transformovaný fond. Mnoho lidí v té době uzavřelo smlouvu z důvodu, že mají poslední šanci na něm slušně vydělat. Staré PP mělo velmi atraktivní záruku – žádný rok v mínusu. Na první pohled skvělá garance. Jaký má ale háček?

Cíle a optimální výhled

Není to tak dlouho, co skončila možnost uzavřít smlouvu o penzijním připojištění, která garantovala, že se žádný rok nedostanete do mínusu. V současnosti ji nahradilo doplňkové penzijní spoření (DPS), neboli účastnické fondy.

Celou myšlenkou a cílem vynakládání prostředků do DPS je zajištění reálné renty či příjmu za až desítky let v budoucnu. Klíčovým slovem je zde „reálný“. Reálná hodnota peněz je vyjádřením, kolik si můžeme koupit reálně zboží za určitý obnos. V budoucnu by tedy náš výdělek měl zaručit, že si za něj reálně pořídíme minimálně stejné množství produktů či služeb jako v současnosti. Oproti tzv. nominální hodnotě, která vyjadřuje pouze množství peněz, nám reálná hodnota určuje, nakolik je počet našich prostředků skutečně cenný. 

Důležitým hráčem je inflace. Aby naše peníze neztratily současnou hodnotu, musí se zhodnotit alespoň na úroveň inflace. Ta se rozhodně nerovná nule, v průměru se pohybuje kolem 3 % p. a. Staré PP od svého založení skutečně vydělalo v průměru 3 % p. a. Minulé výnosy PP neříkají nic o budoucnosti.

 

17-03-vynosy-penzijko

Zdroj: www.apfcr.cz

 

Ne příliš růžová budoucnost

Proč to do budoucna nevypadá zrovna optimálně? Staré PP musí dle zákona investovat téměř vše do českých státních dluhopisů. Ty ovšem bohužel do 5 let nevynášejí vůbec nic. Dokonce mají záporný úrok. Kladného úroku dosáhneme až pokud státu půjčíme na 10 let. Jeho hodnota je ovšem hluboko pod procentní hranicí, získáme úrok pouze okolo půl procenta ročně.

V následujících letech tedy klientům PP nevykáže žádný přínos. Po odečtení inflace budou naopak tratit. Je tedy na zvážení, zda se držet zarytě starého penzijka, nebo zkusit některou z alternativ.

POTŘEBUJETE PORADIT

Volejte 776 328 936 a pište na lukas@lukaspaldus.cz nebo pomocí rychlé zprávy

Adresa

Želivského 5158
       466 05, Jablonec nad Nisou
K Moravině 1871/7
       190 00, Praha 9 – Libeň

Kontakty

Telefon: +420 776 328 936
Email: lukas@lukaspaldus.cz
Website: www.lukaspaldus.cz

Jsem členem