Česká národní banka opustí kurzový závazek na koruně vůči euru již v dubnu či květnu a mohla by k tomuto kroku přistoupit i mimo plánovaná měnová či neměnová zasedání s tím, jak inflace oživuje rychleji, než se čekalo. Takové přesvědčení analytiků a ekonomů ukázal průzkum Reuters.

Nejbližší měnové jednání ČNB se koná 30. března, těsně před vypršením takzvaného tvrdého závazku centrální banky. Ten říká, že nejméně do konce prvního čtvrtletí ČNB nedovolí koruně posílit za hranici 27 za euro.

Pět z 15 v průzkumu Reuters oslovených analytiků uvedlo, že ČNB počká s ukončením závazku na následující měnové zasedání, které se koná 4. května, zatímco další dva očekávájí, že tak učiní jindy během května.

Dalších šest analytiků však má za to, že centrální banka opustí intervenční režim už v dubnu, což by znamenalo, že by toto rozhodnutí padlo mimo řádná zasedání bankovní rady, například po datech o inflaci za březen, která budou zveřejněna 10. dubna.

Dva analytici čekají tento krok až v červnu, možná po údajích o inflaci za květen, jež vyjdou 9. června.

Měnová zasedání ČNB se konají každých šest týdnů, ale bankovní rada se schází téměř každý čtvrtek v jiných otázkách a může také svolat mimořádné ad hoc jednání.

Meziroční inflace v únoru zrychlila na 2,5 procenta, předčila tak o 0,4 procentního bodu prognózu ČNB a dostala se nad střed jejího inflačního cíle. Banka signalizovala, že jí určité přestřelování inflačního cíle nevadí, neboť jí umožní získat rezervní prostor, aby případné posílení koruny po opuštění závazku nestlačilo inflaci do bodu, kdy by musela opět sáhnout k nestandardním opatřením. Více ZDE...

POTŘEBUJETE PORADIT

Volejte 776 328 936 a pište na lukas@lukaspaldus.cz nebo pomocí rychlé zprávy

Adresa

Želivského 5158
       466 05, Jablonec nad Nisou
K Moravině 1871/7
       190 00, Praha 9 – Libeň

Kontakty

Telefon: +420 776 328 936
Email: lukas@lukaspaldus.cz
Website: www.lukaspaldus.cz

Jsem členem